Raymond Windy Day

(Windy)

Plemeno: appaloosa
Pohlaví: valach
Datum narození: 10. 4. 2011
Místo narození: Zaječice, okr. Benešov, ČR
Rodiče: matka - Roxtri House, anglický plnokrevník
otec - Ceasy White Pip, appaloosa
Barva: Black Bay, v létě přechází do Red Roan
Datum příchodu do stáje Valento: 28. 5. 2014
koupen ve Zdebuzevsi, okr. Benešov, cena 55.000 Kč

   

Jeho matka Roxtri House byla velice hodná, na anglického plnokrevníka nezvykle mohutná. Ve svém původu má hřebce Seattle Slew, posledního vítěze americké Trojkoruny (Kentucky Derby, Preakness Stakes, Belmont Stakes). Otec Ceasy White Pip je charakterní hřebec plemene appaloosa, na kterého lze posadit i malé děti.

Windy má podobný charakter jako jeho otec. Zajímá o lidi a o to, co se kolem něj děje. Rád se nechá čistit a hladit, je přátelský a ochotný ke spolupráci. Výjimečně se chová jako zatvrzelé tříleté dítě a občas má snahu vynucovat si pamlsky a krmení. Při ježdění si s ním někdo rozumí výtečně a někdo hůř. V kroku ho to moc nebaví, v klusu dokáže svézt i začátečníka. Když se ale trošku nahřeje a jezdec ho nedokáže uklidnit, bývá mu naše jízdárna poněkud malá.

Když jsme Windyho viděli poprvé, měřil kolem sto šedesáti centimetrů a doufaly jsme, že už příliš nevyroste. Trošku nás překvapil, přerostl všechny naše ostatní koně. Hned na první pohled nás zaujal svou barvou – tmavý až černý hnědák s bílou zádí a na ní černými puntíky. V létě nás poněkud překvapil změnou svého kožíšku – byl výrazně prokvetlý po celém těle a je možné, že tmavá barva bohužel rok od roku pomalu ubývá.

Jak už je u nás obvyklé, zdravotní obtíže se žádnému z našich koní nevyhnou, a tak i Windy nějaké má. Neradi převážíme koně, natož koně, kterého vlastně ještě ani neznáme, a tak jsme převoz nechali na jeho původních majitelích. To se nám vymstilo, i když je otázkou, jestli naše přítomnost by něco změnila. Windy dělal při převozu hlouposti a je možné, že i upadnul, a přijel s pochroumaným křížem. Toto poranění ho občas trochu trápí, je to vidět na pohybu zadních nohou.