TUNIS PAŁAC (TONY)

Plemeno: polský konik
Pohlaví: valach
Datum narození: 21. 7. 2016
Místo narození: Radwanice v Polsku
Rodiče: matka - Troja
otec - Kobuz
Barva: plavák, s úhořím pruhem, oslím křížem a zebrováním na nohách, bez bílých odznaků
Datum příchodu do stáje Valento: 5. 6. 2021, koupen v Chodounech u Roudnice nad Labem, cena 55 000 Kč

   

Po převozu z Polska prošel Tony krátkodobým dvouměsíčním tréninkem v Chlumci nad Cidlinou u pana Kašpárka. Prý to byl "milouš" - přátelský a učenlivý koník, jen opatrnější na záď, například při dekování. Odtud byl prodán jako koník v základním výcviku, vhodný především na vyjížďky. S předchozími majiteli jsme se nikdy nesetkali, takže veškeré další informace máme jen zprostředkované ustajovatelkou. Tonyho prý jezdila 11letá slečna. Rovnou se pustili do parkurového tréninku pod jakousi trenérkou. Účastnili se spolu skokového soustředění. Slečna prý začala mít problém točit koně na levou stranu.

Nevíme, co přesně se stalo, a co s koněm sečna pod vedením dospělých osob dělala. Ale o něčem vypovídá i to, že sedlo, které nám k Tonymu nabídli, mělo zadní rozsochu odpáranou od sedlových polštářů. Jak se taková věc může stát? Na takovém sedle jezdili?

A to je to nejmenší. Tony má opravdu zvláštní povahu. Nebo je jen tak zkažený lidmi? Těžko se hledá odpověď. Bez přítomnosti člověka je Tony nebojácný a poměrně dominantní kůň. Zatím jsme nenašli odvahu začlenit ho do nějakého stáda, a tak chodí jen s Nikinou. Je velice samostatný, bez ostatních koní v klidu odejde i na vzdálenou pastvinu.

Jistým způsobem se Tony lidí nebojí. Rád vyhledává přítomnost člověka. Hlavně v situaci kdy ztrácí jistotu. Na druhou stranu Tony od člověka neustále očekává : "kdy mi ublížíš?" Tento Tonyho postoj pomaličku ustupuje, ale opravdu velice pomalu. První dny nedal Tony uši vpřed ani na okamžik. Dostával krmení, a měl uši vzad. Mazlil se s člověkem, a měl uši tak stažené, že jsme to ještě u žádného koně neviděli. Ale opravdu zvláštní je, že Tony v takových chvílích od člověka neodchází, naopak vyhledává jeho blízkost. Pro koňáka je to opravdu divné. Nemůžete si pomoct, vnímáte to jako známky útočného chován. Máte potřebu koně odehnat, ale to v této situaci nesmíte. Jen musíme doufat, že se nepleteme, a že útok nenastane.

Uvidíme, jak se situace s Tonym vyvine, ale je to běh na dlouhou trať. Tady máte pár postřehů ze začátků: Lonžování -hlavu výš už snad nemůže mít. Sedlání - naprosté ztuhnutí. Nasedání, úprava třmenů, pohnutí nohou - úprk nebo naprosté ztrnutí. Předklon v sedle, pohyb rukou, vysednutí - panika (ztuhnutí nebo útěk). Zkrácení otěží, pobídka nohou, klus - úprk pryč, a následný strach z trestu. Stačil půl rok s jednou jedenáctiletou slečnou a tohle je výsledek.

Nejzvláštnější je na Tonym jedna věc. Okamžik, kdy se začne bát, poznáte nejen, když na něm sedíte nebo se ho dotýkáte. I na vzdálenost několika metrů (a nemusím se na něj ani dívat), poznám jestli je v pohodě, nebo už ne. Ten strach, který cítí (a který vyzařuje), je tak silný, že se vám okamžitě sevře žaludek a začne vám být fyzicky zle. Jak zle se asi cítí on?