Tarique

Plemeno: anglický plnokrevník
Pohlaví: valach
Datum narození: 14. 3. 2016
Místo narození: chovatel Plersch Breeding SARL, Bretaň ve Franci
Rodiče: matka - Talenta (BRZ)
otec - Linngari (IRE)
Barva: ryzák
Datum příchodu do stáje Valento: 12. 6. 2023, koupen v Uherčičích (Hustopeče u Brna), cena 65.000 Kč

   

Tarique je tak trochu světoběžník. Ono i jeho rodiče jsou na poměry naší stáje exotičtí - maminka Talenta je Brazilka s americkými a irskými předky, a otec Linngari je z Irska. A Tarique (jak jeho jméno napovídá) se narodil ve Francii. Během své čtyřleté dostihové kariéry (fakticky tedy běhal pouze tři roky, měl roční pauzu na doléčení zranění) startoval na mnoha místech: V Praze v Chuchli, v Mostě, v Bratislavě, v Drážďanech a v Meranu v Itálii.

Tarique se v dostizích nikdy neumístil na prvním místě. Při zběžném pohledu na výsledky jsem si myslela, že patřil vysloveně k neúspěšným koním. Ale ono to tak ve skutečnosti není. V rovinkách sice nijak nezazářil, ale ve všech proutkách a steeplechase, které absolvoval, pokaždé doběhl na dotovaném místě. A dostihové stáji LOKOTRANS celkově vyběhal kolem sto sedmdesáti tisíc korun.

Tarika jsme koupili z jezdeckého oddílu, kde působil něco málo přes jeden rok. Informací jsme o Tariquovi dostali naprosté minimum. Důvodem prodeje bylo to, že neskáče. To pro nás není až tak důležité, a uvidíme, třeba se to změní. Druhá informace byla, že Tarique je velice hodný a klidný kůň. Zatím to vypadá, že informace byla pravdivá. Musíme doufat, že se to u nás nezmění.

Už teď víme, že bude nějakou dobu trvat, než Tarique začne pod sedlem pracovat tak, jak si představujeme. Jako každý neproježděný plňas chodí s hlavou nahoře a záda rozhodně ani náznakem nevyklene. Ale je ochotný, vnímavý a snaží se nám vyhovět, a tak to pro něj snad nebude nepřekonatelný problém. Věříme, že ho vše potřebné dokážeme naučit.

Jako u každého nového koně, i u Tariqua jsme předem měli velké obavy z toho, jak proběhne jeho začlenění do stáda. V rekonvalescenci během své dostihové kariéry prý Tarique strávil nějakou dobu na pastvě s koňmi. Bohužel poslední rok v jezdeckém oddílu s koňmi do výběhu vůbec nechodil. Když už šel ven, tak pouze sám do malého padoku. Když jsme si Tariqua na jižní Moravě zkoušeli, vůbec jsme si nemohli ověřit, jak se ke koním chová. Byla to tak pro nás velká neznámá. Seznamování Tariqua s budoucími koňskými kamarády proběhlo v neuvěřitelném klidu. Tarique nevyhodil, nekopl, nekousl a Windy, Nemo, Rocky i Jonáš se tím pádem k němu také chovali velice hezky. Doufáme, že jim to vydrží.