Sunny Day

(Sany)

Plemeno: hafling (HF)
Pohlaví: valach
Datum narození: 30. 4. 1999
Místo narození: Malovidy, okres Benešov, ČR
Rodiče: matka - matka - Greta (HF)
otec - otec - Nasan 490 (HF)
Barva: isabela, (tedy správně bělohřívý ryzák, německý fuksa), podkolenka na pravé zadní noze
Datum příchodu do stáje Valento: : 16. 9. 2004
koupen ve Ctiboři, okr. Benešov, cena 19.000 Kč
Původní jméno: Nord

   

Sany je zdravý a odolný kůň. Když jsme ho kupovali, měl špatný tvar kopyt a horší kvalitu kopytní rohoviny v důsledku dřívějšího zanedbání péče o kopyta. Náprava trvá velice dlouho a musí ji provádět ortopedický kovář – odborník! Od chvíle, co přišel k nám, se ale kopyta velmi zlepšila.

Sany je sice hodný, ale velmi tvrdohlavý kůň, který musí mít nad sebou stále dozor zkušeného „koňáka“. Když byl mladý, tak ho totiž vychovávaly nezkušené děti a zkazily ho svou nedůsledností. Když k nám přišel, byl velice svéhlavý a neochotný poslouchat, zkoušel kopat při čistění a sedlání, pod sedlem neuměl téměř nic, byl líný, okopaný, nereagoval vůbec na správné pomůcky. Náprava probíhá neustále, ještě občas narazíme na zanedbanou výchovu v hříběcím a remontním věku, ale už se výrazně zlepšil. Na jízdárně se dnes hodí i pro začátečníky (dá se říct, že pro nejmenší děti je dnes u nás tím nejspolehlivějším koněm), jen mu občas zkušený jezdec musí vysvětlit, kdo má na jízdárně rozhodovat, jestli člověk nebo kůň. V průběhu doby zmohutněl a ztěžkl, a tak je pro něj práce na jízdárně (v našem hlubším písku) poměrně náročná. Moc dobře ví, jak to zařídit, aby se příliš nenadřel, a pokud si člověk nezjedná patřičný respekt, tak se upobízí. Sany také nemá rád, pokud ho někdo tahá za hubu. V takovém případě skousne udidlo a dokáže, že kůň má větší sílu než člověk. Na druhou stranu se Sany dokáže shromáždit (podsadit zadek, vyklenout záda a zaklapnout hlavu) i s malými dětmi na povolené otěži vlastně sám, a potom pracuje s velkým nasazením, reaguje i na ne příliš důrazné pomůcky a předvede, kolik energie se v něm skrývá.

Sanyho baví skákat přes překážky a občas na nějakou zamíří a přeskočí ji bez ohledu na přání člověka v sedle. V terénu je zcela spolehlivý, nelekavý, pouze občas se s někým snaží během pochodu nakrmit. Se Sanym se dá dělat spoustu hloupostí, které mu zpestřují nudnou jízdárenskou práci. Děti na něm jezdí dvě naráz, dá se na něj naskakovat přes zadek, nechá se zahrabat do písku, krásně funguje pod sedlem bez sedla a uzdečky. Na druhou stranu je zcela zbytečné snažit se vzít ho na lonž pouze na ohlávce. Obdobným způsobem nerespektuje ohrady, natáhne se na lepší trávu a ohrada praskne. Naštěstí na něj platí elektrický ohradník, jinak bychom nedělali nic jiného, než opravovali a opravovali.