Prökelwitz

Plemeno: trakénský kůň
Datum narození: 21. 11. 2012
Místo narození: Německo
Pohlaví: valach
Rodiče: Pillau a Hockey 41 (Chokkej)
Barva: hnědák
Datum příchodu do stáje Valento: 20. 3. 2019, z Makotřas, okr. Kladno

   

Po pravdě netuším, jak je možné, že se do naší stáje dostal kůň kvalit Rockyho (jak Prökelwitzovi říkáme). Lekce by se mohlo říct, že je to díky jeho handicapu. Rocky má vyoperované levé oko. Ale oko měl po zranění slepé a zdeformované už v hříběcím věku, a nijak to neovlivňovalo jeho kariéru. Rocky pochází z hřebčína Schralling v Německu, odkud byl prodán do Čech do Hřebčína Amona. Jako dvouletý absolvoval výběr hřebců s hodnocením 8.14 - elita. Fungoval dvě sezóny jako plemenný hřebec a je po něm 8 hříbat. Dva roky také sportoval za JK Iluze Makotřasy. V drezuře dosáhl úrovně L.

Rocky do stáje Valento přišel jako šestiletý. Nemůžeme posoudit, do jak velkých těžkostí se předchozí majitelka Rockyho dostala, že se ho tak rychle zbavovala a nesháněla vhodného kupce. Máme velké štěstí, že si naše společná známá vzpomněla, že u nás je stále ještě prázdno po odchodu Maragáda, a darovaní Rockyho zprostředkovala.

Rocky si po příchodu k nám musel připadat jako v jiném světě. Sice jsme ještě dva měsíce (do té doby než se opravdu oteplilo) dodržovali dekování, na které byl zvyklý. Neměl zimní kožíšek, a bez deky mu bylo chladno. Začal ale chodit s koňmi do výběhu, a potom i na pastvu. Je pravda, že zpočátku byl z prostoru kolem sebe překvapený. Asi víc než z prudkého kopce a slalomu mezi stromy, které musel překonávat při cestě na pastvu. Velice pomalu jsme ho přivykali na to, že vyvádět do výběhu, a poté zavádět domů, se může i kůň sám bez asistence člověka, který ho jistí na vazáku. A teprve po dvou letech se dalo říct, že se úplně začlenil do stáda. To když si začal s ostatními koňmi hrát.

Jaký je Rockyho charakter? Krokodýl (jedna z dalších Rockyho přezdívek) je naučený poslouchat. I když poslední dobou začíná dávat najevo, že se mu něco nelíbí, a občas se i trochu vzteká. Ale vždy ho uplatíte něčím dobrým. Popravdě je to kůň, který by mohl jíst neustále. Podle toho také každé ráno vypadá jeho box, a rozhodně se kydá nejhůř ze všech našich koní. Také se ukázalo se, že je trochu mušák. Ve výběhu mu hmyz až tak dalece nevadí. Stejně tak je v pohodě, když se soustředí na práci pod sedlem. Ale při krokování, nebo pokud má dlouho stát, tak se pořád kroutí a ohání po mouchách.

A nejenom proto, to není koník pro začátečníky, ale spíše pro jezdce zkušenější. A i těm občas nerozumí. Přeci jen tady nikdo z nás nejezdí jako zkušený drezurní jezdec. Ale Rocky je pro nás velká výzva, a díky němu se učíme mnoha novým věcem. A i on se u nás stále učí. První rok například vůbec nechápal, jak to, že se jízdárna může bořit a dělají se na ní louže, natož že se jezdí ve sněhu a na namrzlém terénu. Stejně tak ježdění na volných otěžích nebo na ohlávce pro něj zpočátku bylo nepochopitelné.