Koně v naší stáji

African Line

Hafík je milý a něžný kůň jedině, když onemocní. Jindy je to nenaložený šéf stáda, kůň, který na lidi kolem sebe neustále cení zuby a pouští hrůzu. Pod sedlem nedá svému jezdci krok zadarmo. Jeho koňští poddaní se ho bojí, ale neustále se snaží vetřít do jeho přízně. Stejně tak má spoustu obdivovatelů mezi lidmi. Výjimečně totiž udělá svému jezdci pomyšlení, a to je pak jízda, na kterou se nezapomíná. Ale mnohdy k našemu štěstí stačí, že se nechá bez protestů pohladit.

Espirus

„Pepíček“, jak se u nás Esíkovi důvěrně říká, nebyl příliš úspěšným dostihovým koněm, ani v parkurech, které chodil, se příliš nevyznamenal. Díky své krátké sportovní kariéře se ale vyhnul úrazům a zdravotním komplikacím, které tyto sporty provázejí. Espirus je velmi hodný, většinou spolehlivý kůň, ale občas se dokáže leknout i vlastního stínu.

Nooki

Nooki – kůň mnoha tváří. Klisna s chodem a temperamentem španělského hřebce, stejně jako člověkem zrazené a nedůvěřivé zvíře, které se ve stresových situacích hystericky brání. Stejně širokou škálu projevů poskytovala Nooki při ježdění. „Jsi citlivý, sebejistý a uvolněný jezdec? Bez sedla i bez ohlávky zareaguji na každé tvé přání a myšlenku. Jsi ztuhlý? Strachem? Říkáš, že se blíží nebezpečí? V tom případě buď na mých zádech usedíš pravé rodeo, nebo se naučíš lítat.“

Raymond Windy Day

Windyho jsme koupili jako tříletého v roce 2014. Přišel jako přátelské a mazlivé, poněkud přerostlé hříbě, které se občas chovalo jako slon v porcelánu. A jak to tak vypadá, tahle charakteristika na něj bude sedět ještě dlouho. Díky Windymu jsme poprvé měli možnost více pracovat s appaloosou - americkým plemenem, na které jeho milovníci nedají dopustit. Už jsme pochopili, proč jsou tito koně tak oblíbení.

Sunny Day

Ve stáji, kde jsme Sanyho v roce 2004 objevili a koupili, ho využívali jako jezdeckého koně pro děti, bohužel bez důsledného a kvalitního výcviku. Brzy zjistil, že si s dětmi, které ho nezvládají, může dělat, co ho napadne. Jeho převýchova v dobrého jezdeckého koně (i pro malé děti a začátečníky) trvala přibližně rok. Dnes už s ním problémy, pokud je po dohledem zkušené osoby, nejsou a je velmi spolehlivý, klidný a ochotný jak v terénu, tak na jízdárně.

Prökelwitz

Rocky nám byl darován jako šestiletý na jaře roku 2019. Je to zdravý, vychovaný, kvalitně přiježděný valach trakénského koně. Účastnil se několika drezurních závodů (stupně L) a působil v teplokrevném chovu, kde dal několik hříbat. A protože takoví koně se nikde jen tak nerozdávají, má to jeden háček. Rocky přišel před několika lety o levé oko.

Lanai

Klisna Lanai je jediný kůň, který se u nás narodil. Když jsme před lety přemýšleli, kde seženeme druhého koně, stejně skvělého jako Myška, došlo nám, že jediným řešením je Myšku připustit. Sebevědomý hřebec ve spojení s tvrdohlavou Myškou dali opravdu zajímavé hříbě. Dospělá Lanai je nebojácný, sebevědomý, někdy až moc samostatný kůň, se kterým je nutné dohodnout se po dobrém. Lanai dokáže být skvělým jezdeckým koněm, pokud ji práce baví, stejně jako se dokáže nepředřít, pokud ji práce nezajímá.

Falco

Falca jsme koupili z pastvin, jen lehce obsednutého, v roce 2006. Je to velmi milý a komunikativní koníček, s jemností arábka, ale občas také s tvrdohlavostí poníka. Je nebojácný, ochotný k práci a je super koníkem pro naše nejmenší jezdce. Jeho stinné stránky? Občas se snaží kousnout a pro úplné začátečníky je někdy trošku moc chodivý. Starší a větší jezdci se za každou cenu snaží alespoň výjimečně dostat do jeho sedla. Co je na něm podle nich nejlepší? Jeho temperament a schopnost reagovat na pouhou myšlenku a chtění jezdce.

Annabel

Do stáje Valento se Bela nastěhovala v roce 2016 jako rok a půl staré hříbátko. Rozhodnutí, že ji koupíme, přišlo jako blesk z čistého nebe. Vždy jsme měli slabost pro hezké strakáče a Bela nás uchvátila na první pohled. Její příchod rozboural všechny naše zaběhlé stereotypy a postaral se o množství výrazných zážitků. Uvidíme, co nám připraví v budoucnosti.