Myška

(Myšu)

Plemeno: polský konik – tarpan
Pohlaví: klisna
Datum narození: neznáme přesně, rok 1996
Místo narození: neznáme, asi Polsko
Rodiče: neznáme
Barva: plavák – myšák, šňupka a hvězdička
Datum příchodu do stáje Valento: 26. 12. 2003
ze Sobočic u Kolína, cena 25.000 Kč
Původní jméno: Šipka

   

Myška je svým temperamentem ten nejlepší koníček, jakého si jezdec může přát. Je to ovšem vyváženo jejími zdravotními problémy. Těch měla za dobu našeho soužití požehnaně. Vždy se obtížně diagnostikují, mají neobvyklý průběh a pracně s léčí. Starý zahojený podlom, ránu na boku a občasné křupání v jednom krčním obratli není prozatím nutné řešit. Horší je, že Myška často trpí na alergie, mívá rýmu, záněty očí a otoky uzlin. Jedním z jejich větších problémů je přijímání krmiva. Lékařské vyšetření sice nic neukázalo, ale Myška prostě někdy nežere. Tedy přesněji řečeno, přijímá jen tzv. záchovnou dávku, to je množství krmiva potřebné pro přežití koně. Tento stav trvá různě dlouho, od jednoho týdne, po dobu dvou měsíců a přichází poměrně nepravidelně. V té době si krmivo vybírá. Přijímala by třeba jen oves, který by vlastně dostávat vůbec neměla. Nebo se na přelomu března a dubna rozhodne, že nechce nic jiného než čerstvou trávu, které ovšem ještě není dostatek. Vyzkoušeli jsme opravdu mnoho možností, teď většinou v případě nechutenství podáváme homeopatika. Ač dáváme na Myšku velký pozor, zdravotní komplikace se pomalu množí – prodělala zánět srdce, zápal plic, mívá problémy s dušností a zchvátila se jí kopyta, takže potřebuje speciální úpravu kopyt a po letech, kdy chodila na boso, jsme museli přistoupit k jejímu kování.

Myška je při čištění velice hodná, mohou jí obstarávat i nejmenší jezdci. Pod sedlem je většinou spolehlivá a ochotná. Vlastně se vůbec nemusí pobízet. Pro začínající jezdce je někdy až příliš živá. Pokud se ještě nedokážou dokonale přizpůsobit pohybu koňského těla a pružným sedem nevedou koně k pohybu, pobídkami holeněmi ji zbytečně rozchodí. Pokud z takových pobídek začne být příliš nervózní nebo pokud jezdci příliš a nesprávně pracují rukama, škube hlavou a snaží se vytáhnout otěže z rukou. V terénu je ale většinou spolehlivá a klidná a spolu se Sanym slouží jezdcům k prvním vyjížďkám. Díky velkému stádovému pudu se na vyjížďce drží u ostatních koní. Na jízdárně naopak mívají začátečníci problém dostat ji od koní, nebo s nimi někdy odchází ke stájím. Přitom, ačkoliv je ve stádě poměrně ústupová, nemá ráda většinu ostatních koní.

Jako každý tarpan dokáže být tvrdohlavá a občas mívá období, kdy nechce na jízdárně spolupracovat a je třeba u ní občas trochu v ježdění „přitvrdit“, aby se srovnala. Při práci ze země to ale není zapotřebí, a vlastně by takové jednání ani nefungovalo. Tato tvrdohlavost se projevuje i v tom, že Myška potřebuje opravdu hodně času, aby se při ježdění naučila něco nového. Dlouhou dobu se tváří, že požadavek nechápe a ani nikdy nepochopí. Když se ve vhodnou chvíli s cvikem přestane a vrátíme se k němu po několika měsících, už ho dělá prakticky sama.

V březnu 2007 jsme Myšku připustili křížencem araba a haflinga a 22. 2. 2008 Myška porodila klisničku Lanai, která zůstala v naší stáji.