Lanai

(Lany, Lanýž)

Plemeno: kříženec tarpana, araba a haflinga
Pohlaví: klisna
Datum narození: 22. 2. 2008
Místo narození: Slapy, ČR
Rodiče: matka - Myška (tarpan)
otec – Lump (arabohafling, vedený jako WPB)
Barva: bělouš

   

Otcem Lanai je překrásný kříženec araba a haflinga. Tohoto hřebce jsme si vybrali jako otce pro naše hříbě z mnoha důvodů. Především pro jeho skutečně impozantní vzhled a to i v jeho 22 letech, ve kterých Myšku připouštěl, ale i kvůli vynikající povaze, vytrvalosti, zdraví, atd. Mohu říci, že pokud bychom neměli možnost připustit Myšku právě tímto hřebcem, žádné hříbě bychom neměli. Připouštění i březost probíhaly u Myšky bez komplikací a přirozeně.

Lany se narodila páteční večer 22. února okolo půl desáté večer za osobní asistence Romany. Porod šel tak rychle, že ani veterinář, který bydlí na Slapech, nestačil včas přijet. Po půl hodince už Lanai stála na nejistých nožkách a po další půlhodince se poprvé napila. Myška byla super máma. Poskytovala Lanai potřebnou volnost, takže nebylo nic výjimečného vidět několikadenní hříbě, kterak bedlivě zkoumá něco nebo někoho na opačné straně výběhu než se pase máma. Na druhou stranu si Myška své hříbátko bedlivě hlídala a při předpokládaném nebezpečí Lanai ihned přivolávala, aby ji mohla krýt vlastní tělem. Problém byl v tom, že Lanai na zavolání téměř nikdy nepřišla, takže pravidelně běhala máma za dcerou. Na rozdíl od své mámy ani dospělá Lanai nemá výrazný stádový pud.

Než se Lanai narodila, upozorňovali jsme každého, kdo chodí do stáje Valento, že hříbátka dokážou být pěkné potvory, z čiročiré bujnosti po člověku kopnou nebo na něj hupsnou. Lanai nikdy nic podobného neudělala. Dá se říct, že jako dospělý koníček zlobí trošku víc. Když má špatnou náladu a člověk jí sáhne, kam nemá, rozhořčeně pískne, dokonce i naznačí pohyb nohou. Lidi má ale na rozdíl od koní opravdu ráda, takže si dává pozor, co udělá. U koní si vybírá, ne každý jí vyhovuje a případné nesympatie dává velice jasně najevo.

Pod sedlem Lanai umí všechno, co je třeba. Otázkou ovšem zůstává, jestli to se svým jezdcem předvede. Práce ji totiž musí bavit a musí vidět její smysl, jinak si vymýšlí hlouposti. Úplní začátečníci na ní stále ještě nemohou jezdit, zatím není ochotná akceptovat jejich chyby a nerozhodnost, a pokud se jí zamane, odejde s nimi z jízdárny. Lanai má ráda sebevědomého jezdce, který se ovšem nad ní nevyvyšuje, snaží se s ní dohodnout po dobrém a část odpovědnosti za dobře provedené cviky nechá na ní.