Falco

Plemeno: Kříženec araba a ponyho
Pohlaví: valach
Datum narození: 1. 7. 2003
Místo narození: Drahňovice, okres Benešov, ČR
Rodiče: matka - neznámá jménem, pony
otec - otec neznámý jménem, arabský plnokrevník
Barva: smíšený bělouš
Datum příchodu do stáje Valento: : 27. 9. 2006
koupen v Pozově, okr. Benešov, cena 15.000 Kč
Původní jméno: Jimmy

   

Vzhledem k věku, ve kterém jsme Falce kupovali a vzhledem k tomu, že předtím žil jen na pastvinách, neměl Falco žádné zdravotní problémy způsobené špatnou péčí. Tedy až na tvar kopyt, korektury se mu pravděpodobně příliš často nedělaly. Problém s kopyty řešíme dodnes. Po tátovi arabovi zdědil arabský chod, kdy kůň v úsporném klusu zvedá nožky nad zem, jen tak jak je třeba (je to pro koně úspora energie na dlouhých pochodech), bohužel již po něm nezdědil kvalitní rohovinu kopyt, a tak má problémy s přílišným obrušováním zadních kopyt. Vzhledem k tomu, že kování zadních nemá příliš v oblibě, zkoušeli jsme po dohodě s kovářem chránit kopyta koňskými botkami, doplňovali jsme kopyto kopytními tmely, lepili podkovy, ale nic skutečně nefungovalo. Nakonec jsme se museli vrátit ke klasickému kování. Ačkoliv se sklon a tvar kopyt po dlouhodobém kování zlepšil, pokud je naboso obrušování začne nanovo.

Než k nám Falco přišel, tak se s ním příliš nepracovalo. Ale i obsednutí a tři vyjížďky někdy mohou být moc. Zpočátku o práci vůbec neměl zájem, když zahlédl sedlo tak vypnul pozornost a trpně snášel, co se bude dít. Na začátku také mnohem ochotněji pracoval bez sedla. Zkušenosti s lidmi než k nám přišel, byly dvojího druhu. Pár týdnů byl u stejného člověka jako Nooki, a možná právě proto je občas nedůvěřivý k některým činnostem, které s ním lidi provádějí. Na druhou stranu se kolem něj pohybovali lidé, kteří ho jen krmili a nic po něm nechtěli, takže občas je trošku moc drzý. Na začátku byl nepříjemný při krmení, tvrdě vyžadoval pamlsky, a když je nedostal, tak měl snahu kousnout. Při čištění se mohlo stát, že po člověku kopne. Dodnes si hlídá svůj box a dává najevo, že v něm nemá rád žádné vetřelce. Také stále ještě občas kousne a najde si proto různé důvody (od ochrany osobního prostoru před začátečníkem, který jej znervózňuje, po žárlivost a vyžadování větší pozornosti od oblíbené osoby).

Na Falcovi bez problémů jezdí pokročilí jezdci, ochotně spolupracuje s dětskými začátečníky na lonži, a postupem času stále častěji i na jízdárně. Je temperamentní, bez pobídek jim chodí v kroku, klusu i ve cvalu, ale horší je jeho zpomalování a zatáčení. Pokročilým jezdcům Falco reaguje na minimální pomůcky, stačí použít hlas a váhu i pro zastavení ze cvalu. Přílišné pobídky nohama, tahání rukama a nesprávné rozložení váhy opravdu nemá rád, a dokud se začátečník toto vše nenaučí používat správně, tak si Falca opravdu neužije. U Falca totiž existuje jedna zásada, kterou jezdec musí dodržet v případě, že se Falco naplno rozjede. Je nutné uvolnit se, uklidnit a povolit otěže. V tom okamžiku Falco okamžitě zvolní. Ale co si budeme povídat, i pokročilejší jezdci, natož jezdci začínající, mají s dodržením této zásady mnohdy problémy.

Všichni naši dospělí a velcí jezdci litují, že přeci jen není Falco o kousek větší, aby si na něj mohli pravidelně sednout a pravděpodobně by to vyhovovalo i Falcovi, protože přeci jen upřednostňuje dospělé jezdce před dětmi.